czwartek, 24 listopada 2016

Przez przypadek o losach Pana Przypadka, czyli Jacek Getner i "Pan Przypadek i celebryci” - wpis gościnny.

Akcja Book Tour trwa i cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego dziś oddaję Poligon w ręce Klaudii, która podzieli się swoją opinią o książce. Zapraszam!

Okładka książki Pan Przypadek i celebryci


     Jacek Getner ,,Pan Przypadek i celebryci” to książka, którą miałam okazję przeczytać w ramach akcji book tour organizowanej przez właścicielkę bloga – Poligon Domowy.  (Swoją drogą bardzo interesujące zjawisko. Pierwszy raz miałam przyjemność brać udział w tego rodzaju przedsięwzięciu i było to intrygujące doświadczenie).
     Tytuł książki sugeruje czytelnikowi treść zawartego w niej materiału – będzie to historia głównego bohatera, czyli Pana Przypadka i oscylujących wokół niego ludzi dużego ekranu – tzw. celebrytów. Dziewczyna znajdująca się na okładce (projekt – Beata Wieczorek) przywodzi na myśl jedno z najsłynniejszych zdjęć Marilyn Monroe, z filmu ,,Słomiany wdowiec”, gdzie wentylator podwiewa jej sukienkę. Taki przedsmak medialnej rzeczywistości, może wskazówka, trop pisarza.
     Oto trzydziestoletni detektyw, niejaki pan Jacek Przypadek w kolejnych trzech rozdziałach książki podejmuje się rozwiązania trzech zleconych mu spraw. Musi znaleźć zabójcę aktora odgrywającego jedną z głównych ról w popularnej telenoweli, który swoją drogą umiera podczas kręcenia sceny własnej śmierci, rozwikłać urojenia popularnego showmana na temat kradzieży pewnych kompromitujących go materiałów oraz odszukać zaginionego w tajemniczych okolicznościach młodego mężczyznę, mającego tzw. ,,parcie na szkło”, który na dodatek okaże się być synem księdza. Oprócz tego boryka się z demonami przeszłości, wchodzi w dziwną relację z kobietą, próbuje przekonać ojca do swojej profesji, naraża się policji i urzędnikom państwowym oraz zostaje jasnowidzem w celach przedsiębiorczych. Jeżeli dodamy do tego spryt, inteligencję, cynizm oraz przygotowania do maratonu to mamy obraz geniusza drepczącego po piętach warszawskiej policji, którego czarny melonik i kryształowa kula doprowadzają do furii coraz większe grono osób.
     Getner bierze pod lupę środowisko polskich gwiazd i gwiazdeczek i w sposób karykaturalny ujawnia ich prawdziwe oblicze. Udaje mu się to dzięki znakomitej charakteryzacji swoich bohaterów, którym zakłada przerysowane kreacje, maski. Jedną z technik, oprócz oczywiście standardowych opisów bohaterów, są świetne dialogi, które oprócz tego że bawią, to z przymrużeniem oka traktują ludzkie przywary. Dlatego czyta się lekko i przyjemnie, w celach rozrywkowych.
     Poważne problemy jak morderstwo, uprowadzenie człowieka czy też problem z narkotykami w kontekście tej lektury tracą na znaczeniu, nie wywołują jak to zwykle bywa przerażenia i głębszych refleksji, ponieważ schowane są za kurtyną parodii, groteski, cech ludzkich które są spotęgowane i nasączone ironicznością. Już imiona czy nazwiska postaci przywołują uśmiech na twarzy (podkomisarz Łoś, producent serialu Kokoszka czy ,,szołmen” Szołtysik) a co dopiero ich nieporadność życiowa czy nadgorliwość. Mamy więc zadufanych w sobie, dwulicowych aktorów, pazernych producentów filmowych, dziennikarki – intrygantki, mężczyzn poważnych profesji – pantoflarzy i kochanków, Młodego Boga Seksu i panią Irminę która piecze najlepszą babkę na świecie i zna najświeższe plotki z otoczenia.  
     Mottem książki mam wrażenie jest stwierdzenie często powtarzane przez Przypadka iż ludzie są banalnie przewidywalni. Więc kłamią, dla pieniędzy i sławy są w stanie zabić a wszystko to pod przykrywką pozornej dumy, chwalipięctwa i materialistycznego podejścia do życia. Oczywiście Pan Przypadek rozwiązuje każdą zagadkę jak przystało na detektywa który nie ma sobie równych a jego działania notorycznie i skrupulatnie śledzi policja.
     Niewielka książeczka, w sam raz na dłuższą podróż pociągiem czy umilenie  sobie deszczowego popołudnia. Z pewnością nie przewidywalna i nie banalna. Kto ma niedosyt przygód słynnego detektywa może sięgnąć po kolejne tomy z tej serii, a także odwiedzić bloga pod adresem www.panprzypadek.blogspot.com
    


Jacek Getner
Pan Przypadek i Celebryci
Wydawnictwo Zakładka, Warszawa 2013
Liczba stron - 234


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde Twoje słowo...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...