wtorek, 23 maja 2017

Mamo, poczytaj sobie - czyli książki dla mam polecane przez blogerki!

Zapraszam Was na przegląd książek idealnych dla mamy, jednak najważniejsze jest to, że nie są to moje propozycje, a cudownych blogerek, które sprawiły mi ogromną przyjemność przyjmując moje zaproszenie... Trzy blogerki i aż sześć książkowych propozycji!


Monika, Agnieszka i Kasia dostały niełatwe zadanie, ale byłam pewna, że podołają! Wszystkie czytamy mnóstwo książek, ale to wcale nie tak łatwo wskazać coś, co spodoba się mamom. Naszym mamom, czy ogólnie każdej matce, mamusi, macosze ;)
Jaka jest według nich idealna książka lub książki (bo Kasia wybrała aż trzy!) dla mamy? Poczytajcie:


Jakie książki poleciłabym swojej mamie? To pytanie początkowo wydawało mi się dość proste. Z literaturą mam styczność niemal codziennie, zatem jaki to problem wskazać jedną czy dwie pozycje, które zrobiły na mnie dobre wrażenie? 🙂 
Jednak po chwili doszłam do wniosku, że to trudne zadanie. Bo przecież moja mama nie gustuje w kryminałach, thrillerach i powieściach grozy. Jest wielbicielką prozy obyczajowej, kobiecej, często sięga po romanse. Uwielbia chwytające za serce historie pełne miłosnych uniesień. 
Cóż... Kilka ładnych godzin drapałam się po głowie, mając nadzieję, że od tego nie wyłysieję, a jedynie pobudzę mózg do działania. Myślałam, myślałam i wreszcie wymyśliłam. Książka, którą dopiero co miałam w rękach! I tak właściwie... to Twoja , Kasiu, sprawka. 
"Anielska Przystań" Haliny Sochy. Historia niezwykła, poruszająca, a przede wszystkim bardzo ożywcza. W moje życie tchnęła mnóstwo optymizmu i wiary w to, że nawet z najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście. 
Myślę, że to idealna książka dla mojej mamy. Dla kobiety, która wiele przeszła. Bolesne doświadczenia zabrały jej pewność siebie i dawną radość życia. Kiedyś była silną, uśmiechniętą i energiczną osobą. Dziś nawet drobne niepowodzenia ją paraliżują. 
Myślę, że "Anielska Przystań" pomogłaby mamie chociaż częściowo uporać się z demonami przeszłości, spojrzeć inaczej na życie, a przede wszystkim na siebie. Być może uwierzyłaby w to, że nigdy nie jest za późno na zmiany, na spełnianie swoich marzeń. Trzeba tylko spróbować. Najtrudniejszy pierwszy krok... A później nogi same będą nas niosły do celu.









Gdy Kasia zapytała, jaką książkę poleciłabym mamie to w głowie od razu zaświtało mi kilka pozycji. Jednak postanowiłam nie pisać pochopnie, lecz z czasem na spokojnie pomyśleć i wybrać. Utwierdziłam się w przekonaniu, że każda matka według mnie przeczytać powinna książkę Steena Holmes "Dziecko wspomnień"
Nie jest to łatwa i przyjemna książka, lecz przepełniona bólem historia. Opowiada o małżeństwie, dla którego ważniejsza jest kariera niż potomstwo. Cały czas oddziałuje na emocjach i porusza smutne kwestie dotyczące psychozy poporodowej czy też zabójstwa własnego dziecka. 

Moim zdaniem każda matka odbierze tę książkę bardzo głęboko i refleksyjnie, a wyciągając wnioski może przekaże swoim dzieciom czy znajomym, iż nie warto czekać w nieskończoność, ponieważ czas działa na naszą niekorzyść.

Kasia z bloga Wielbicielka książek proponuje następujące tytuły dla mam:



1. "Dzisiaj rozmawiamy o Pani" - Agnieszka Nabrdalik

"Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to siedem wspaniałych i wartościowych rozmów z żonami sławnych mężów, przeprowadzonych wnikliwie, a zarazem delikatnie, z wyczuciem przez Agnieszkę Nabrdalik, która przez wiele lat współpracowała z mężem, będącym znanym fotografem, dlatego też poniekąd doskonale rozumie swoje rozmówczynie, ich przeżycia, doświadczenia, a przede wszystkim uczucia. Na pytania dziennikarki odpowiadają: Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa oraz Wiesława Starska. Każdy z wywiadów zapoczątkowany jest krótką notką o samej rozmówczyni oraz czarno-białym zdjęciem ślubnym ze sławnym mężem.

"Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to opowieść o życiu prywatnym i zawodowym, miłości, dzieciństwie, młodości, macierzyństwie, pasji, marzeniach, chorobie, śmierci, pracy oraz poświęceniu, a także o tęsknocie i nadziejach. Każda z kobiet opowiada o swoim życiu, nie idealizując go, nie ubarwiając i nie pokazując go tylko w pięknych i kolorowych barwach. Owa publikacja to nie tylko portrety rozmówczyń, ale również obrazy małżeństw - być może nie do końca idealnych, aczkolwiek szczęśliwych i spełnionych, w których zawsze istotne role odgrywał szacunek, kompromis, wyrozumiałość, dbałość o wzajemne relacje i jak najlepsze wspólne życie, podział obowiązków i ról, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń, a przede wszystkim piękna i głęboka miłość - uskrzydlająca i  pełna natchnienia.
"Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to zbiór bardzo wartościowych, sentymentalnych, melancholijnych, pasjonujących i przepełnionych miłością oraz spełnieniem historii. Zdecydowanie największe wrażenie wywierają rozmowy Agnieszki Nabdralik z: Anną Religa - kobietą bezpośrednią, szczerą, odpowiadającą na pytania bez owijania w bawełnę, nieukrywającą swojego uzależnienia od papierosów (mimo, iż jest lekarką, w pełni świadomą konsekwencji wynikających z tego nałogu), nieprzedstawiającą siebie tylko w dobrym świetle, a także z Wacławą Myśliwską, która w piękny i wzruszający sposób opowiada o swoim życiu oraz o mężu i jego twórczości. Natomiast najbardziej pozytywnym i pełnym humoru jest wywiad z Moniką Gawlińską, która poniekąd sprawia wrażenie uzależnionej od swojego męża, niepotrafiącej funkcjonować i zwyczajnie żyć bez niego, a przede wszystkim niewyobrażającej sobie już życia bez Roberta.
"Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to niewątpliwie nostalgiczna, mądra, bezpretensjonalna, prawdziwa, wywołująca ciepłe i pozytywne uczucia oraz skłaniająca do wielu przemyśleń publikacja. Idealna lektura na wiosenne popołudnie z kubkiem kawy lub na wieczór z lampką wina.



2. "Powrót do starego domu" - Ilona Gołębiewska

To opowieść o losach Alicji Pniewskiej, która po trzynastu latach małżeństwa dowiaduje się, że mąż- Paweł zdradza ją od dłuższego czasu. Kobieta decyduje się wówczas pojechać do rodzinnego starego domu mieszczącego się w Pniewie, aby nabrać dystansu do wielu spraw, siły do walki z Pawłem w sądzie, spojrzeć z innej perspektywy na swoje dotychczasowe życie, a być może poniekąd zapomnieć o dramatycznej przeszłości i odnaleźć w pięknym otoczeniu przyrody drogę do szczęścia i miłości. Alicja owe miasteczko zawsze wspominała z rozrzewnieniem, utęsknieniem, a chwilami z uśmiechem na twarzy. Już pierwsze dni pobytu na wsi obfitują w wiele zaskakujących zdarzeń. Przede wszystkim otrzymuje pamiętnik zmarłego dziadka Jana i odnajduje dokument, który nie tylko odkrywa karty przeszłości, ale w pewnym sensie zmienia jej obecne życie... 
"Powrót do starego domu" to słodko-gorzka historia o różnych odcieniach miłości, o bezinteresownej przyjaźni, o zdradzie, utracie najbliższych osób, wybaczaniu, udzielaniu pomocy i wsparcia drugiemu człowiekowi, odkrywaniu sekretów rodzinnych oraz tajemnic sprzed kilkudziesięciu lat, poznawaniu siebie na nowo i realizowaniu własnych pasji i marzeń, zaczynaniu nowego etapu w życiu, radzeniu sobie z traumatycznymi wspomnieniami, próbach zapomnienia o dramatycznych wydarzeniach, o zazdrości, zaufaniu, naiwności, a także o wierze w lepsze jutro i nadziei na spokojne, radosne i pełne cudownych barw życie. To powieść pełna ciepła, zapachów, smaków, wzruszeń, lekkiego humoru oraz pozytywnej energii. To opowieść będąca powrotem do przeszłości, swego pochodzenia, dzieciństwa oraz do rodzinnego domu - miejsca zakorzenionego głęboko w sercu oraz stanowiącego azyl i zapewniającego poczucie bezpieczeństwa i ukojenia. "Powrót do starego domu" to książka niezwykle życiowa, poruszająca trudne zagadnienia, skłaniająca do refleksji oraz zawierająca niejedno cenne przesłanie. 

3. "Chwila na miłość" - Joanna Stovrag


"Chwila na miłość" to zapis pięknych, a zarazem bolesnych wspomnień Joanny Stovrag sprzed ponad dwudziestu lat. W książce autorka dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w Sarajewie, przeżyciami w związku z wyprawą na Bałkany, spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami towarzyszącymi jej od momentu wyjazdu z Polski aż do samego powrotu stamtąd, problemami, z jakimi musiała się mierzyć zarówno w Sarajewie, jak i w Polsce, intymnymi chwilami z jej życia oraz najważniejszym i najpiękniejszym momentem, kiedy to poznała miłość swego życia - Sejo. Ponadto pokazuje relacje innych osób, będących świadkami oraz uczestnikami przerażających zdarzeń podczas konfliktu na Bałkanach. Każda zapisana kartka tejże cudownej powieści to ogromne i bardzo wyraźnie odczuwalne emocje: smutek, ból, cierpienie, radość, szczęście, miłość, tęsknota, lęk, niepewność. 
"Chwila na miłość" to przede wszystkim opowieść kobiety o wielkim uczuciu, jakim obdarzyła Sejo - Bośniaka. Decydując się na wyjazd na praktyki studenckie do Sarajewa, nie przypuszczała, że to właśnie tam spotka miłość swego życia, że przesiąknie klimatem i zapachami tamtego bałkańskiego miasta, że to będzie jej drugie miejsce na ziemi. Nie sądziła też, że ich uczucie zostanie wystawione na próbę, że zostaną rozdzieleni na lata, że nie tylko będą musieli podjąć walkę o swoją miłość, ale przede wszystkim o swoje życie.

Joannna Stovrag przedstawiła też Sarajewo jako miasto kontrastów. Pokazała jego piękno, ciekawe miejsca, uliczki, zróżnicowanie pod względem kulturowym, religijnym, wyznaniowym, a także mentalność mieszkańców, którzy okazali się serdecznymi, gościnnymi i niebywale tolerancyjnymi ludźmi. Uczyniła to w sposób lekki i przyjemny w odbiorze, dzięki czemu można odnieść wrażenie, jakby rzeczywiście spacerowało się ulicami tegoż wspaniałego miasta i podziwiało jego niepowtarzalny urok i klimat. Ukazała też to miasto w obliczu wojny. Wcześniej było ono przepełnione bałkańską muzyką, cudownymi smakami, pięknymi zapachami. Niestety nagle zostało zniszczone, zrujnowane i pozbawione życia. 

"Chwila na miłość" to pozycja przepełniona jakże cennymi i wartościowymi myślami i refleksjami, które zapadają na długo w pamięć i pozostają głęboko w sercu. Na uwagę zasługują również - znajdujące się na końcu książki - liczne fotografie uwieczniające najistotniejsze chwile z życia Joanny i Sejo, ważnych dokumentów czy też pamiątek.

"Chwila na miłość" to wyjątkowa i prawdziwa opowieść o przepięknej miłości (tej jednej jedynej, na całe życie), tęsknocie, obawach, emigracji, śmierci, nienawiści, wojnie, sile, nadziei oraz niebywałej odwadze i poświęceniu. To niezwykła, a zarazem poruszająca i wstrząsająca historia, którą bez wątpienia warto poznać.


Dotarliście do końca?
Mam nadzieję, że wybraliście coś dla swoich mam... albo dla siebie :)
A co Wy byście polecili?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde Twoje słowo...

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...